TEDAVİLER

Ayak Bileği
Artroskopisi

Ayak Bileği Artroskopisi


Ayak bileğinde oluşan yaralanmaların tedavisinde kullanılan ayak bileği artroskopisi uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen, profesyonellik isteyen özel bir tedavi yöntemidir.

Ayak bileği ekleminin ön tarafından açılan 2 veya 3 küçük kesiyle gerçekleşen ayak bileği artroskopisi, fiber optik cihazların desteği ile eklemde oluşan problemleri görüntüleyip tedavi etmektedir. Hasta 1 veya 2 gün hastanede kaldıktan sona taburcu edilir.

Ayak Bileği Artroskopisi Ne Zaman Kullanılır?


Ayak bileği kıkırdak lezyonlarının tedavisinde
Yumuşak doku ve kemik sıkışmasına bağlı ağrıların tedavisinde
Eklem içinde serbest cisimlerin çıkartılmasında
Romatoloji hastalığına bağlı sinovit temizliği tedavisinde
Erken evre kireçlenme probleminin tedavisinde
Kemik kistlerinin tedavisinde (nadiren)
Eklem kırıklarının tedavisinde (nadiren)

Ayak Bileği Artroskopisinin Avantajları

Küçük kesiler (delikler) ile gerçekleşen artroskopik cerrahide hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci açık cerrahiye göre daha kısadır. Enfeksiyon riski açık yara olmadığı için düşüktür. Ameliyat sonrası hasta ağrıyı açık cerrahiye göre çok daha az hisseder. Spor ile ilgilenen, aktif bir spor hayatı olanlar veya sporcular için eski düzenlerine dönme süresi artroskopik yöntem sayesinde daha hızlıdır.

Ameliyat Sonrası


Artroskopik cerrahi sonrası ayak bileği bandaj veya atelle sarılır. Genel de 2 veya 3 gün sonra hastanın ayağına fazla yük vermeden basmasına izin verilir. Ancak hastanın durumuna ve kıkırdak lezyonun büyüklüğüne bağlı olarak 3 veya 6 hafta arasında hastanın cerrahi işlem gören bölgeye basmasına izin verilmez. Bu durum kırık tedavisinin gerçekleştiği cerrahide ise en az 6 hafta olarak belirlenir. Eklemlerin güçlenmesi için fizik tedavi önerilebilir.

Artroskopik Ayak Bileği Cerrahi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi şişlik, ödem veya ağrı görülebilir. Bunu azaltmak için işlem sonrasında bacağı yüksekte tutmak ve buz uygulamak önemlidir. Kesilerin olduğu bölge artroskopide küçükte olsa temiz ve kuru tutulmalıdır. Doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ani hareketlerden uzak durulmalıdır. İyileşme süreci hastaya ve gerçekleşen cerrahi işleme göre değişiklik gösterdiği için doktorunuz izin vermediği sürece spor yapmak, hızlı yürüyüşler gerçekleştirmek uygun olmayacaktır.

Doktorlarımız

osman_lapcin

Yrd. Doç. Dr.

Osman LapçınOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

murat_gul

Doç. Dr.

Murat GülOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

engin_cetinkaya

Doç.Dr.

Engin ÇetinkayaOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

firat_fidan

Yrd. Doç. Dr.

Fırat FidanOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı