TEDAVİLER

Aşil Tendiniti
ve tedavi yöntemleri

Aşil Tendiniti Nedir?


Aşil tendonu esnek bir dokuya sahiptir ve baldır bölgesinden topuk kemiklerine kadar uzanan en uzun, en büyük ve en güçlü tendondur. Aşil tendonu, ani şekilde zorlanmalarda veya aşırı kullanıma bağlı olarak kolayca hasar görebilir. Tendonun zarar görmesine bağlı olarak gelişen iltihabi hastalık durumuna aşil tendiniti adı verilir. Tendona baskı uygulamak, yırtılmalara ya da kopmalara neden olabilir.

Aşil Kopması Sebepleri


Zıplama, dönme veya koşmaya bağlı ani sakatlanmalarda
Yaşa bağlı tendonun zayıflaması
Romatizma ve diyabet hastalıkları
Bazı antibiyotik ve kortikosteroitler
Obezite
Yüksekten düşme
Boşluğa adım atma
Isınma yapmadan yanlış antreman yapma
Kasın gereğinden fazla kullanılması
Koşma sırasında hızın aniden arttırılması

Aşil Tendinitinin Belirtileri

Ayak bileğinizin arkasında ve bacağın alt kısmında ani keskin bir ağrı
Hareket ile birlikte ağrının artması
Topuk yakınlarında şişlik
Sabahları hissedilen ağrı ve sertlik
Bacakta duyu kaybı
Ayak parmakları üzerinde duramama
Yaralanmanın olduğu bölgede patlama veya çatırtı sesi duyma

Aşil Tendonu Kopmaları Nasıl Tedavi Edilir?


Aşil tendonu kopmasında tedavi yöntemi kişinin yaşı, aktivite seviyesi, kilosu ve yaralanmanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Genelde, genç ve spor ile profesyonel olarak ilgilenen hastalarda tamamen yırtılan aşil tendonunu onarmak için ameliyat tercih edilir. İleri yaşa sahip hastalarda ise cerrahi olmayan tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

Aşil Tendonu Ameliyatsız Tedavi


Hareket ile birlikte artan bir ağrı olduğunda en kısa sürede doktora görünmeli ve tedavi olmalısınız. Aşil tendonu hasarın durumuna göre farklı tedaviler uygulanabilir. Ağrı hissedildiği anda yapılan aktivitenin durması gerekir. Özellikle spor sırasında meyana gelen aşil tendonunda ağrı hafiflemeden hareket etmek daha büyük sorunlara yol açacaktır. Ağrı ve şişliği azaltmak adına doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılabilir. Topuk basıncının azalmasına yardımcı olacak ayakkabı kullanmak aşil tendonu ağrısı çeken kişilerde rahatlamaya yardımcı olabilir. Tendona buz uygulaması yapmak şişliğin ve iltihabın dağılmasını sağlar. Ayrıca özel dizayn edilmiş breysler, ESWT uygulamaları da tavsiye edilmektedir. Kası güçlendirmek ve eklem hareket açıklığının yeniden kazanılması için fizik tedavi programları hazırlanır.

Aşil Tendonu Ameliyatı


Aşil tendonu ameliyatı aktif günlük yaşamı olan, genç yaşta ve spor ile ilgilenen kişilerde tercih edilmektedir. Hızlı bir iyileşme süreci sağlaması ve kişinin hareketli yaşam tarzına en kısa sürede dönmesini hedefleyen cerrahi işlem de yaralanma türüne göre operasyonun nasıl gerçekleşeceğine karar verilir.Bacağın alt arka kısmından yapılan kesi ile tendonu tahriş eden kemik çıkıntıları kaldırılır, yırtık varsa tamir edilir.

Rehabilitasyon


Bacak kaslarının çalıştırılması, güçlenmesi ve eklem açıklığının yeniden kazanılabilmesi adına uzman gözetiminde gerçekleşen fizik tedavi uygulaması hastalığın iyileşme sürecini hızlandırması bakımından büyük önem taşır. Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler sayesinde hastalar 4-6 gibi bir süre içerisinde eski formlarına dönebilirler.

Doktorlarımız

osman_lapcin

Yrd. Doç. Dr.

Osman LapçınOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

murat_gul

Doç. Dr.

Murat GülOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

engin_cetinkaya

Doç.Dr.

Engin ÇetinkayaOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

firat_fidan

Yrd. Doç. Dr.

Fırat FidanOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı