TEDAVİLER

Dirsek
Artroskopisi

Dirsek Artroskopisi


Dirsek artroskopisi, uzman hekimin bilgi ve beceresine bağlı olan, ülkemizde sayılı birkaç yerde uygulanan çok önemli bir cerrahidir.


Dirsek eklem içinin detaylı muayenesinde, kıkırdak problemlerinde, dirsekte ulnar sıkışmalarında, tendon yırtıkları ve dirsek eklem kırıklarının tedavisinde, kemik çıkıntılarının onarımında dirsek artroskopisi etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca, tenisçi ve golfçü dirseği adını verdiğimiz dirsek eklem problemlerinde de dirsek artroskopisi uygulanabilmektedir. Dirsek problemleri zamanında tedavi edilmezse kronikleşir ve tedavisi zorlaşır.

Dirsek Ağrısı


Kol gücü gerektiren işlerde çalışan kişilerde dirsek kısmında hasarlar, yırtıklar veya kırıklar görülebilmektedir. Dirsekte meydana gelen bu sorun aşağıda yer alan belirtiler ile kendini göstermektedir.
Gündelik hayatı etkileyen basit hareketleri yapmakta zorlanmalar başlar
Ağır bir yük taşıyamaz
Gece ağrıları ile uyanmalar yaşanabilir

Dirsek Artroskopisi Cerrahisi


Dirsek artroskopisi, dirseğin yan ve arkasından açılan küçük kesiler ile gerçekleşir. Kapalı bir cerrahidir ve hastanın iyileşmesi kısa sürede gerçekleşir. Kesiler çok küçük olduğu için yaraların iyileşmesi de hızlı bir şekilde olur. Eklemin her bölgesine rahatlıkla erişildiği için tedavi rahat bir şekilde gerçekleşirken doku hasarı oluşmaz. Dirsek artroskopisi ameliyatı sonrasında aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden taburcu olabilirsiniz. Açık cerrahiye göre enfeksiyon riski çok daha azdır ve yaralar az olduğu için fizik tedavi süreci erken başlar. Ağrı ve acı durumu da açık cerrahiye göre çok daha azdır.

Ne Zaman Dirsek Artroskopisi Yapılır?


İlaç ve steroid enjeksiyonunun etkili olmadığı, ESWT tedavisine cevap bulunamayan durumlarda cerrahi tedavi düşünülür. Dirsek artroskopinin yapılabilmesi için hastalığın kronik bir durumda olmaması önemlidir.

Romatizmal hastalıkların neden olduğu sinovit durumlarda açık cerrahiye gerek kalmadan dirsek artroskopisi uygulanmaktadır. Eklem kapsülünde gevşetme yapılması gereken durumlarda da diz artroskopisi uygulanarak eklem hareket kısıtlılığı tedavi edilir.

Doktorlarımız

murat_gul

Doç. Dr.

Murat GülOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

engin_cetinkaya

Doç.Dr.

Engin ÇetinkayaOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı