TEDAVİLER

Dizde Çoklu Bağ
Yaralanmaları

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmaları


Diz eklemi vücudun yükünü taşıyan en önemli eklemlerden biridir. Diz ekleminde meydana gelen çoklu yaralanmalar kişinin hayat kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır. Çoklu bağ yaralanması, iki ya da daha fazla büyük diz bağının kopması durumudur. Dizimizde ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, medial kollateral bağ ve lateral kollateral bağ olmak üzere dört önemli bağ bulunmaktadır.

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmaları Kimlerde Görülür?


Dizde çoklu bağ yaralanmaları genellikle spor ile ilgilenen kişilerde ya da sporcularda sıklıkla görülmektedir. Ayrıca kilo problemi olan kişilerde de dize aşırı yük binmesinden dolayı ciddi problemler ile karşılaşılmaktadır. Travmalara veya ani darbelere bağlı olarak gelişen çoklu bağ yaralanmaları da mevcuttur. Trafik kazası, iş yeri kazaları gibi durumlarda damarın yaralanma riski çok yüksek olduğu için daha tehlikelidir.

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmalarında Tanı

Genelde, diz çıkıkları ile birlikte gelişen çoklu bağ yaralanmalarında hasarın şiddetine bağlı olarak dizde şişlik, ağrı değişkenlik gösterir. Yürümek zorlaşır. Bağ yaralanmaları diz içindeki kıkırdak veya menüsküs yırtıkları sebebiyle olduğunda ağrı ve şişliğin etkisiyle tanı tam olarak konulamayabilir. Kanamanın oluşturduğu şişlikler yüzünden MR da görüntüler net bir şekilde tanımlanmayabilir. Uzman doktor görüşü tanı ve tedavinin gerçekleşmesinde büyük önem taşır.

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmalarının Tedavisi


Dizdeki hasarın şiddeti ve kişinin yaş, yaşam gibi özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Çoklu bağ yaralanmalarında ağrı ve şişlik durumu cerrahi ya da cerrahi olmayan yolun izlenmesinde önemlidir. Her iki tedavide de amaç dizin eklem hareket açıklığını geri kazanmasını sağlamaktır. Dizin etrafındaki kasların kuvvetlenmesi önemlidir.

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmalarında Cerrahi Tedavi


Hasta konforu açısından dizde çoklu bağ yaralanmalarında cerrahi tedavi önerilir. Dizin daha hızlı iyileşmesi ve ileride oluşabilecek sorunların önlenmesi açısından cerrahi işlemin başarısı çok daha fazladır. Cerrahi işlemde tüm bağlar aynı anda onarılır ve iyileşme eş zamanlı olarak gerçekleşir.

Eklem içi yapılarda meydana gelen hasarın tedavisi artroskopik yöntem ile gerçekleşir. Dizde çoklu bağ yaralanmalarında artroskopik cerrahi sonrası fizik tedavi sürecinin dikkatli bir şekilde gerçekleşmesiyle olumlu etikler kısa süre de görülmeye başlar. Ağrı kısa sürede azalır ve kasların güçlenmesiyle birlikte kan dolaşımı artarak iyileşme hızlanır.

Dizde Çoklu Bağ Yaralanmalarından Korunmak


Diz hasarını önleyebilmek ve sosyal yaşantımızı sorunsuz yaşayabilmek adına dikkat etmemiz gereken kurallardan bahsedebiliriz. Aşırı kilo dize aşırı yük uygulanmasına neden olur. Öncelikle kilo problemimiz varsa fazla kilolardan kurtularak başlayabiliriz. Kişinin kendini yormadan günlük kısa yürüyüşler yapması kasların güçlenmesini sağlayacaktır. Yüzmek diz eklemine iyi gelen spor dallarından biridir. Uygun ayakkabı tercihi vücudun rahatlamasını sağlar. Günlük hayatınızda veya spor yaparken ayağınız için ortopedik konfor sağlayan ayakkabıları tercih edin. Diz de ağrı hissetmeye başladığınızda bunu uyarı olarak görün. Dizinizi dinlendirin. Dizinizi zorlayacak hareketlerden uzak durun. Fizik tedavi veya spor ile üst bacak kaslarınızı ve kalçanızı güçlendirin.

Doktorlarımız

murat_gul

Doç. Dr.

Murat GülOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

engin_cetinkaya

Doç.Dr.

Engin ÇetinkayaOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı