TEDAVİLER

Kalça Kireçlenmesi
Nedir?

Kalça Kireçlenmesi Nedir?


Kalça kireçlenmesi kıkırdağın aşınması ve kemiklerin zarar görmesi ile oluşan sağlık problemidir. Kalça ekleminin en sık aşınma ve bozulmaya uğramasının nedeni vücudun ağırlık taşıyan eklemlerden birisi olmasıdır. Genelde ileri yaşlarda görünse de romatizmal nedenler, doğumsal kalça çıkığı ve travma gibi nedenlere bağlı olarak genç yaşlarda da görülebilir.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri


Kalça kireçlenmesinde ilk ortaya çıkan belirti ağrı ve hareket kısıtlılığının oluşmasıdır. Hastalar oturup kalkma, çorap giyme gibi günlük aktivitelerini yapmada ciddi anlamda güçlük çekerler. Kalça kireçlenmesinin ilerlemesi döneminde istirahat sırasında da ağrı hissedilmeye başlar. Ağrının şiddeti gün içinde farklılık gösterebilir.

Kalça Kireçlenmesinde Tanı

Ortopedi ve Travmatoloji doktoru tarafından yapılan muayene ve hastanın öyküsüne göre uygun görüntüleme yöntemi istenir. Sonuca göre tedavi yöntemine karar verilir.

Kalça Kireçlenmesinde Tedavi Yöntemleri


Kalça kireçlenmesi tedavisinde hastanın yaşı ve genel durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Hastada kilo problemi varsa vermesi, uzun süre oturma pozisyonunda kalmayarak arada hareket etmesi, diz seviyesinden alçak şekilde oturmaması, uygun ve ortopedik özellikte ayakkabı giymesi, kalçaya ağırlık vermemek adına baston veya değnek kullanması önerilebilir. Ancak, dikkatli yaşam tarzı ve istirahate rağmen ağrılar azalmıyorsa ilaç ile tedaviye devam edilmesi uygun görülür. Ağrının artması ve az dozdaki ağrı kesicilerin etki etmemesi durumunda daha ağır ilaç kullanımı, fizik tedavi ve eklem içi enjeksiyon tedavisine geçilir. Tüm bu tedavilerin etki etmemesi durumunda cerrahi tedaviye geçilir.

Kalça Kireçlenmesi ve Ameliyat


Kalça kireçlenmesinin ilerlediği durumlarda cerrahi tedavi en doğru yöntemdir. Kalça protezi ameliyatı ile hasar gören kalça eklemi yerine yapay bir kalça eklemi takılır. Kalça kireçlenmesinde son aşamada uygulana kalça protezi başarılı sonuçları ile hastaların günlük hayatlarına rahat bir şekilde dönmesini sağlamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kalça Kireçlenmesi Kimlerde Görülür?


Kalça kireçlenmesi ya da diğer adıyla osteoartrit ileri yaşlarda sık görülen bir sağlık problemi olsa çocukluk ve ergenlik dönemi ile gençlik çağında geçirilen çeşitli travmalar, iltihaplı romatizmaya sahip olan genç hastalarda da görülmektedir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedavi Olur Mu?


Hastanın öyküsü, yaşı ve ağrının şiddetine bağlı olarak ameliyatsız tedaviler önerilebilmektedir. Bunlar, kas kuvvetini arttırmaya ve eklem hareket açıklığını korumak için yapılacak olan tedavi yöntemlerdir. Fizik tedavi, ilaç kullanımı, eklem içine enjeksiyonlar uygulanabilir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?


Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyat Sonrası


Kalça kireçlenmesi şikayeti ile ameliyat olan hastalar kalça protezi ameliyatının ertesi günü yürüteç yardımıyla yürütülür. Hastanede kalma süresi yaklaşık 4-5 gündür.

Doktorlarımız

sami_sokucu

Prof. Dr.

Sami SökücüOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

osman_lapcin

Yrd. Doç. Dr.

Osman LapçınOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

yavuz_arikan

Doç.Dr.

Yavuz ArıkanOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

firat_fidan

Yrd. Doç. Dr.

Fırat FidanOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı