TEDAVİLER

Karpal Tünel
Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir?


El bileğinden geçen sinir, geçtiği kanal içinde sıkışırsa karpal tünel sendromuna neden olur. Karpal tünelin içerisinde parmak hareketini sağlayan tendonlar ile median sinir yer almaktadır. Parmakların hissetmesini ve hareketlerin yapmasını sağlayan median siniridir. Sinirin kanal içinde baskı altında kalması karpal tünel sendromuna neden olur.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri


Şikayetler özellikle geceleri olur ve uykudan uyandırabilir. Bu durum kişinin hayat kalitesini ciddi
anlamda etkilemektedir. Belirtileri aşağıda yer alan şekilde sıralayabiliriz.
Parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his kaybı
Parmak, el bileği ve kolda ağrı
Sıkma, taşıma, temizlik gibi durumlarda ağrı ve uyuşukluk
Omuz ve boyun kısmında ağrı ve uyuşukluk

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan karpal tünel sendromu elini çok fazla kullanan, zorlayan ve tekrarlayan el hareketleri olan kişilerde çok fazla görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromunun Tedavisi


Karpal tünel sendromunun tedavisinde ilk olarak el ve bilek bölgesini zorlayıcı hareketlerin yapılmaması istendiği için el bileği atelleri önerilir. Hastalığın aşamasına göre ağrı kesici ve ödem çözücü ilaçlar verilebilir. Bölgesel enjeksiyon uygulamalarında tercih edilebilmektedir. Düzenli bir fizik tedavi sayesinde kas kuvvetinin artması sağlanabilir. Birinci basamak olarak adlandırdığımız tedavi yöntemleri faydalı olmadığında, ağrı konusunda artış olmaya devam eden hastalarda cerrahi tedavi yöntemi düşünülebilir.

Sık Sorulan Sorular

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?


Ağrı, uyuşma ve hissizlik karpal tünel sendromunda kendini gösteren en belirgin özelliklerdir.

Karpal Tünel Sendromunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Karpal tünel sendromunun tedavisinde el kaslarını kuvvetlendirilecek egzersizlerin yapılması önemlidir. Özellikle el, el bileği ve parmakları güçlendirmek gerekir.

Karpal Tünel Sendromunda Kimler Risk Altındadır?


Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Günün birçok saatini bilgisayar başında geçirenlerde, uzun süre elinde telefon tutanlarda risk artmaktadır. Saatlerce araba kullanan kişilerde, titreşimli el araçlarını kullananlarda, kronik rahatsızlığı olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatsız Geçer Mi?


Karpal tünel sendromunda erken teşhis büyük önem taşır. Hastalığın erken teşhisi ile gerekli önlemlerin alınması ve tedavinin erken başlaması ile sinir hasarı önlenebilmektedir.

Karpal Tünel Ameliyat Sonrası


Cerrahi işlem sonrasında ağrı ve uyuşmaların düzelmesi için 2 ya da 3 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Elin tamamen eski haline gelmesi ise 6 – 12 ay gibi bir sürede gerçekleşir.

Doktorlarımız

firat_fidan

Yrd. Doç. Dr.

Fırat FidanOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

akif_kurtan

Op. Dr.

Akif KurtanOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı