TEDAVİLER

Ön Çapraz Bağ
Yırtılması

Ön Çapraz Bağlar Nedir?


Ön çapraz bağlar bacağın kontrolünü sağlayarak istemsiz şekilde bacağın kendini öne atmasını engeller. Diz bükülmesinde tutma kuvvetinin çoğunluğunu ve yürüyüşün doğruluğunu sağlar.

Ön Çapraz Bağ Yırtılması


Ön çapraz bağ yırtılması spor ile uğraşan kişilerde daha sık görülmekle birlikte dize alınan ani darbe, trafik kazaları veya yüksekten düşme gibi durumlarda da meydana gelebilir. Ön çapraz bağ yaralanmalarında ayak sabittir ancak diz ya da bacağın burkulması sonucu gelişir. Ön çapraz bağlardaki yaralanmalar menisküs, eklem kıkırdağı veya dizdeki diğer bağlara zarar verebilir.Burkulmanın şiddetine göre bağ hafif, kısmen ya da tamamen yırtılabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarının Belirtileri


Diz ya da tüm bacakta şiddetli ağrı
Dizde ya da bacakta kopma hissi
Bağ kopmasının şiddetine göre iç kanamaya bağlı dizde ödem, morluk veya kızarıklık
Ödeme bağlı diz hareketlerinde zorlanma
Hareket etme ve yürümede zorlanma

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarını teşhis etmek için hasta öyküsü ile birlikte detaylı bir muayene gerçekleşir. Ağrı, bacak ya da diz de kopma hissi, ödem gibi durumlar tanının konmasında kolaylık sağlar. Hastadan istenen röntgen ile birlikte sonuca varılır ve tedavi başlar.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Kimde Olur?


Sporcuların ya da spor ile ilgilenen kişilerde daha sık karşılaşılan ön çapraz bağ yırtıkları kesin nedeni bilinmemekle birlikte kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Bunun nedenleri arasında kas kuvveti, fiziksel kondisyon, pelvis ve alt bacak hizasındaki farklılıklar, östrojenin etkileri sayılabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmasında Ameliyatsız Tedavi


Tedavide en belirleyici yöntem yaralanmanın seviyesine bağlıdır. Kişinin spor ile olan yaşamı ve yaş durumu da tedaviyi etkileyen önemli unsurlardan biridir. Hasta için günlük hayatında önemli şikayetlere neden olan bir durum yoksa dinlenme, buz tedavisi ve bandaj önerilebilir. Şişliği azaltmak adına ayağın yüksekte durması tavsiye edilir. Ağrı ve şişlik durumu azaldığında fizik tedavi önerilir. Özel egzersizler ile dizi destekleyen kaşarın güçlenmesi sağlanır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı


Ön çapraz bağ yaralanması cerrahi tedavisi, aktif spor yaşamı olan, tam yaralanma durumu yaşayan özellikle genç hastalarda uygulanan tedavi yöntemidir. Ön çapraz bağ yaralanmaları artroskopik(kapalı) cerrahi yöntemi ile yapılmaktadır. Diz kapağının iki yanından yapılan yarım cm’lik iki adet kesi ile eklem içerisi kamera yardımı ile görüntülenir. Yırtılan ön çapraz bağ farklı tendon veya bağ kullanarak yeniden oluşturur. Eğer ön çapraz bağ yırtığına menisküs yırtığı da eşlik ediyorsa onarımı yapılır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası


Cerrahi işlem sonrası hastanın tedavi süreci hızlı bir şekilde başlar. Sadece ön çapraz bağ onarımı gerçekleştiyse ameliyatın ertesi günü hastanın diz eklemine yük vererek yürümesi istenir. Çömelme , eğilme gibi hareketlerin bir süre yapılmaması istenir. 2 ya da 3 ay sonra ağır fiziksel hareketler planlanabilir. Spor için en az 6 ay beklenmesi gerekir. Günlük hayat için hareketleriniz ilk haftadan sonra rahatlamaya başlar. Eğer ön çapraz bağ yırtığına menisküs yırtığı da eşlik ediyorsa ameliyat sonrası 3-4 hafta süre ile dize yük vermeden, çift koltuk değneği ile yürümek gerekmektedir. Fizik tedavide farklı yöntemler önerilebilir.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Ameliyatsız Geçer Mi?


Ön çapraz bağ yırtıklarının çoğu ameliyat gerektirir. Kısmi yırtıklarda uygun tedavinin uygulanmasıyla iyileşme görülebilse de tam yırtıkların tedavisinde cerrahi işlem uygulanır.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmasında Fizik Tedavi


Aktif spor hayatı olmayan, ameliyatı geciktirmek isteyen ya da yaralanması günlük hayatını etkilemeyen kişiler için fizik tedavi uygulanabilir. Fizik tedavi sayesinde ağrı ve şişlik azalır, dizi destekleyen kaslar güçlenir, eklem hareketlilerinde rahatlık sağlanabilir.

Neden Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Olmalıyım?


Aktif spor hayatı devam eden hastalarda güvenli bir şekilde kullanabileceği diz elde etmek için ameliyat tek çözüm yoludur. Ön çapraz bağ artroskopik cerrahisi sonrasında oluşabilecek diz dönmelerinin önüne geçilir. Dizde hissedilen boşluk hissi ortadan kalkar.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatının Başarısı Nedir?


Deneyimli ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilen ön çapraz bağ Artroskopi ameliyatlarında başarı oranı oldukça yüksektir. Cerrahi sırasında yapılan teknik hatalar ameliyatın başarısız olmasına neden olur.

Doktorlarımız

osman_lapcin

Yrd. Doç. Dr.

Osman LapçınOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı

murat_gul

Doç. Dr.

Murat GülOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı